قولنج‌گیری به روش مرسوم بین مردم اشتباه است.
قبل از قولنج گیری دست‌های خود را با آب گرم بشویید.
قولنج گیری روش خاص خود را دارد و این کار که در نزد عوام از طریق فشار دادن کمر و اندام‌ها و صدا کردن مهره‌ها معمول است، کاملا اشتباه است.قولنج‌گیری روشی قدیمی است که امروزه معدود افراد از آن در بهبود وضعیت بیمارن به کار می‌برند.

قولنج در بدن چگونه ایجاد می‌شود؟

قولنج که در تمام بافت‌ها و عضلات ریز و درشت در بدن انسان به وجود می‌آید، از خلط غلیظ حاصل می‌شود و علامت خلط غلیظ هم درد و سنگینی عضلات و جابجایی درد در بافت‌ها است که به آن “باد غلیظ” هم گفته می‌شود.

آیا روش قولنج گیری که معمولا بین مردم و خانواده‌ها انجام می‌شود، صحیح است؟

خیر، قولنج گیری روش خاص خود را دارد نه به این روش که در نزد عوام از طریق فشار دادن کمر و اندام‌ها و صدا کردن مهره‌ها معمول است که این روش اشتباه است.

قولنج چه نشانه‌هایی دارد؟

در روده‌ها در حالت قولنج معده، رنگ رخساره زرد یا تیره می‌شود و در این حالت فشار به روده‌ها می‌آید. همچنین درد ناف، حالت تهوع و استفراغ، حالت ضعف و سستی و دندان‌ها را در خواب یا بیداری بهم مالیدن و بعضی مواقع از دهان آب خارج شدن، اختلالات رحمی، کولیت‌های عصبی (اسهال عصبی) درد کلیه، دردسر و درد گردن اینها همه از باد قولنج ایجاد می‌شود.
قولنج گیری از چه زمان باب شد؟

روش قولنج‌گیری از زمان‌های بسیار دور وجود داشته است. با حمله اعراب و از بین رفتن کتب مرجع و مبنای علمی ما ایرانیان، برای این روش درمانی منابعی قبل از اسلام نداریم غیر از منابعی که ایرانیان قبل از حمله اعراب به ایران به هند بردند و مبنای طب سنتی هند شد،که هنوز در برخی از نسخ هندی روش‌های درمانی و گیاهان به فارسی نگارش می‌شود. در واقع قولنج گیری از اولین دانش تجربی بشر است و شاید بشر بعد از خوراک اولین روش درمانی که تجربه کرد قولنج گیری بود و شاید طب مدرن امروز که شامل فیزیوتراپی، ماساژدرمانی و طب سوزنی و فشار درمانی هست، همه از قولنج گیری بهره‌مند شدند.

از کاربرد این شیوه درمانی بگویید؟

هر کس ناراحتی‌هایی در معده، کمر، سر، میگرن، ادرار و دردهای عضلانی و اعضای رئیسه بدن (قلب، مغز، کبد) و اعضای خادم الرئیسه (رگ‌ها و شریان‌ها) و هر عضو دیگری دارد می‌تواند از این روش خیلی ساده و توانمند استفاده کند. در واقع بعضی وقت‌ها از اینکه زیاد نشسته‌اید یا اینکه کمرتان از چیز سنگینی که برداشته‌اید، درد گرفته است با این روش می‌توانید درد عضلات کمر را با کمک دست‌هایتان درمان کنید.

به طور کلی هدف‌ قولنج گیری استراحت، آرامش و از بین بردن دردهای جسمی، روحی و ذهنی است.

استفاده از قولنج گیری چه مزایایی دارد؟

استفاده از این روش چند نکته مثبت دارد. یکی اینکه هیچ دارویی مصرف نمی‌کنید. دیگر اینکه شما به خود کمک می‌کنید و اعضای خود را بهتر می‌شناسید. همچنین بابت آن هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. در توضیح بیشتر باید گفت؛ شاید برای همه ما اتفاق افتاده باشد موقعی که در بازی‌های ضربه‌ای، ضربه به دست یا پایتان خورده است با فشار دادن محل از درد آن کم شده است که این همان روش درمانی ما است. در حقیقت در بدن جریان خون هماهنگی انرژی، هماهنگی کانال‌ها و هماهنگی چاکراها وجود دارد که در تمام آنها بایستی بدون وقفه تنظیمات دقیق و منظمی در بدن جریان داشته باشد و وقتی در این هماهنگی ناهمگونی به وجود بیاید باعث درد می‌شود. با قولنج گیری و با انگشت محل مورد نظر را تحریک کردن جریان هماهنگ دوباره روان خواهد شد و به حرکت و تنظیم در بدن به فعالیت ادامه خواهد داد.

در قولنج گیری باید به چه مواردی توجه کرد؟

این روش درمانی یک سری نکاتی دارد که حتما باید رعایت شود. یکی اینکه دست‌ها را با آب گرم شست تا حساسیت دست‌ها بیشتر شود، دیگر اینکه با انگشتان فشار ندهید بلکه نقاط را فشار داده و حرکت کنید و بدانید که با صبر و حوصله و تکرار عمل به هدف درمانی خود خواهید رسید. نکات مهم دیگر در قولنج گیری بدین ترتیب است که باید دمای بدن گرم باشد، میزان ارتفاع مناسب باشد، بیمار باید لباس مناسب پوشیده باشد، قبل از آن حتما دوش بگیرد. همچنین محل قولنج گیری باید جریان هوا داشته باشد. تهویه خوبی داشته باشد، فرد بیمار نباید گرسنه یا شکم پر باشد، از غذا خوردن باید ۳ ساعت گذشته باشد. در جایی که قرار می‌گیرد نور مستقیم نور خورشید نباشد. کمی تاریک باشد تا انرژی بگیرد. ضمنا در قولنج گیری باید سکوت مطلق باشد (بخاطر انرژی که از سکوت می‌گیریم)، علت قولنج گیری را بدانیم که چرا و چگونه می‌خواهیم قولنج بگیریم، علت بیماری و علت قولنج را بدانیم.

گفتگوی اختصاصی با آقای دکتر یوسفیان متخصص طب سنتی و قولنج درمانی