مستندات جدید پزشکی جهان دلالت بر این دارند که روشهای درمانی مدرن امروز، جوابگوی بشر نبوده، در بعضی از موارد نه تنها درمان کننده نیستند بلکه مضر و تخریب کننده نیز می باشند. به همین دلیل پزشکی نوین در سالهای اخیر به فکر استفاده از داروهای طبیعی و گیاهی افتاده است.

هر چه این بازگشت به طبیعت گامی مثبت است  اما متاسفانه باز هم سایه ی مدرن درمانی بر استفاده از  این داروهای طبیعی مشهود است چرا که داروهای طبیعی را با همان مکانیسم و روشهای مدرن تجویز می نمایند که این خود ایجاد یک مدرن درمانی در طبیعت وسنت است که کاملاً نادرست  ونابجا ست و بجای آنکه بتواند کاستی های طب مدرن را جبران کند به طب سنتی و طبیعی نیز لطمات جبران ناپذیری واردمی کند. و تنها راه پیشگیری از وارد شدن این لطمات استفاده از روش درمانی ایرانی است چرا که تنها در این روش است که تجویز داروها بخصوص گیاهان بر اساس مزاج و طبیعت انسان و گیاه انجام می شود تا بتواند بهترین اثر را از خود به جا بگذارد.

هر گیاه در روش  درمان ایرانی قبل از آنکه برای درمان درد تجویز شود باید مزاجش مشخص شود بعد اگر با مزاج بیمار سازگار بود، برای بیمار داده شود. مثلا اگر کسی مبتلا به سردرد باشد ما بلافاصله برای آن، داروی مسکن گیاهی تجویز نمی کنیم چون هر بیماری در شیوه درمان ایرانی ناشی از اختلال مزاج است. با شگردهایی که در تشخیص داریم متوجه می شویم که سردردناشی از کدام اختلال مزاجی است. مثلا اگر فردی با غلبه گرمی و تری دچار سردی شده است باید برای او سرکه ، سماق ، آبغوره و… تجویز کنیم تا مزاجش به سمت سردی و خشکی برود و به تعادل نزدیک شود در این صورت سردرد بیمار درمان می شود، مگر در صورتی که سر درد ناشی از یک اختلال آناتومیک مثلاً  وجود توده ای  در سر باشد که درمان فرق می کند. نوع درمان سردرد در مرد وزن ، کودک و جوان و میانسال و پیر با هم تفاوت دارد. برای درمان هر کدام یک گیاه خاص توصیه می شود در صورتیکه در گیاه درمانی مدرن برای تمام سردردها یک گیاه توصیه می شود که این کاملاً نادرست است. در جلد سوم قانون بوعلی سینا شرح مفصلی در مورد انواع سردردها داده است.

سردرد به طور کلی به دو گونه است : سردرد یا مستقیماً به علت اختلال مزاج اتفاق می افتد و یا اینکه  به دلیل مشکلات اعصاب است که باز آن هم غیر مستقیم به اختلال مزاج برمی گردد. اگر علت سردرد فردی به ناراحتی های عصبی برگردد  شاید گیاهی مانند  سنبل الطیب تجویز شود که درد را کاهش می دهد. اما در طولانی مدت باید اصلاح مزاج صورت گیرد. ولی اگر سر درد از اختلال مزاج باشد به هیچ عنوان اول مسکن تجویز نمی شود بلکه از گیاهی که مزاج بیمار را متعادل می کند استفاده می شود. ما در درمان ایرانی حق نداریم یک گیاه را بدون در نظر گرفتن مزاجش برای شخص بیمار تجویز کنیم. اما درگیاه درمانی مدرن گیاه همانند داروهای شیمایی تجویز می شود که در بعضی موارد اثرات معکوس بدنبال دارد.مثلاً کسی که به دلیل بلغم دچار سردرد شده است اگر بدون اصلاح مزاج به او سنبل الطیب  داده شود درمان نمی شود، بلکه باید گیاهان بلغم زدا مثل سیاهدانه یا زنجبیل تجویز شود و از غذاهایی که بلغم زا هستند مثل دوغ ، سرکه و ترشی فرد را منع کرد.  درحال حاضر بسیار ی از داروهای گیاهی  مثل  داروی آنتی میگرن به این دلیل بی اثرند که آنالیز شده  ، ماده موثره آنها خارج می گردد یعنی نحوه تهیه آنها  همچون داروهای شیمیایی است و به مانند آنها نیز تجویز می گردند.در حالیکه با استفاده از گیاهان دارویی طبیعی بر اساس اصلاح مزاج می توان سردرد میگرنی هزاران نفر را درمان کرد. بدون اینکه نیازی به استفاده از داروهای مسکن گیاهی باشد. بیمارانی که غلبه بلغم دارند با سیاهدانه و زنجبیل ، آنهایی که غلبه خون دارند با سرکه و انار  وکسانی که صفرا دارند با سکنجبین و عسل که هیچ کدام مسکن نیستند درمان می شوند. گیاه یک داروی طبیعی است و دست ساز بشر نیست بلکه هدیه و آفریده خداوند یکتاست که تجویز آن نیز باید طبیعی و با الهام از آفرینش صورت گیرد.

منبع: کتاب چه بخوریم، چگونه بخوریم، چه زمانی بخوریم – حکیم بهنام یوسفیان